0212 612 00 00
0212 612 00 00

TRAVMATİK BEYİN YARALANMASI

Travmatik beyin yaralanması travma sonrası beyin dokusunun hasar görmesi ile meydana gelen klinik tablodur. Travma nedeni genellikle trafik kazası veya düşmelerdir; her yaş grubunu etkileyebilir.

Beyinde etkilenme bölgesine  ve  şiddetine göre farklı bulgular ortaya çıkar. Bilişsel bozukluklar, hafıza ve davranış problemleri, ajitasyon (sinirlilik hali), konuşma bozuklukları sık görülür. Kol ve bacaklarda güçsüzlük, denge ve yürüme problemleri olabilir.

Yaralanmanın erken döneminde rehabilitasyona başlanması hem iyileşme üzerinde olumlu etkiler oluşturur hem de eklem sertliği, bası yarası gibi komplikasyonların önlenmesini sağlar.

Klinik tablo hastadan hastaya çok farklılık göstereceğinden detaylı muayene edilerek bulgular net bir şekilde ortaya konmalıdır. Hastanın ihtiyacına göre egzersiz, elektrik stimulasyonu, sanal gerçeklik ve gerekirse robotik yöntemleri içeren kişiye özel bir rehabilitasyon programı düzenlenir. Rehabilitasyon süreci bazı hastalarda yılları alabileceğinden aile bu konuda bilgilendirilmeli ve bu süreçte aktif rol alması sağlanmalıdır.

Kaynaklar:

1. Alaca R, Yaşar E. Tıbbi Rehabilitasyon.2015

2. Formisano R et al. Early rehabilitation: benefits in patients with severe acquired barin injury. Neurol Sci. 2016