0212 612 00 00
0212 612 00 00

Ocak 2017

A Four-Week Team-Rehabilitation Programme in a Warm Climate Decreases Disability and Improves Health and Body Function for up to One Year:

A Prospective Study in Swedish Patients with Inflammatory Joint Diseases

Ajeganova S* et al. J Rehabil Med 2016

*Unit of Rheumatology, Department of Medicine, Karolinska Institutet, Karolinska University Hospital Huddinge, Stockholm, Sweden

Giriş

İltihaplı eklem romatizmaları sağlık durumunun bozulmasına ve engelliliğe neden olabilir.

Düzenli fiziksel aktivitenin romatizma hastalarında genel iyilik hali, kısıtlılıkların önlenmesi, kilo kontrolü ve kalp-damar sağlığı açısından olumlu etkileri vardır. Bu nedenle egzersiz ve fizyoterapi tedavinin temel bileşenlerindendir. Uzun yıllardır İsveç ve Norveç’te hastalara sıcak iklime sahip yerlerde 4 haftalık rehabilitasyon programları önerilmektedir. Bu araştırmanın amacı ılık iklimde yapılan rehabilitasyonun kısa ve uzun dönemdeki etkilerini araştırmaktır.

Metodoloji

Romatoid artrit (RA), juvenil idiyopatik artrit (JIA), psoriatik artrit (PsA)ve spondiloartrit (SpA) tanısı almış 18-80 yaş arası 161 hasta araştırmaya dahil edildi. Hastalara güneydeki bazı merkezlerde benzer ekipler (doktor, hemşire, fizyoterapist, iş-uğraşı terapisti) tarafından benzer rehabilitasyon programları uygulandı. Haftada 5 gün, günde 3 kez 45 dakikalık su içi ve karada yapılan egzersizler yaptırıldı.

Hastaların fonksiyonel ve genel sağlık durumları ölçeklerle değerlendirildi.

Sonuç

Ilık iklimde profesyonel bir ekiple yapılan rehabilitasyon vücut fonksiyonları, genel iyilik hali ve aktivite düzeyini olumlu etkiler ve bu durum bir yıla kadar devam eder.